Wycieczkowy Grudziądz

Grudziądz od lat mnie bardzo ciekawił, dlatego też wycieczka w te okolice była moim pomysłem na długi weekend ze znajomymi.
Grudziądz leży nad Wisłą, w pięknej malowniczej okolicy, bogatej w zabytki i przyrodnicze zakamarki warte odwiedzenia.
Panorama Grudziądza to przede wszystkim rozciągające się Spichrze wokół Błoń Nadwiślańskich. Brama wodna, Kościół Farny, to jedne z piękniejszych wizytówek miasta.
Wypoczynek w Grudziądzu to przede wszystkim relaks nad jeziorem Rudnickim w piękną plażą, wypożyczalnią sprzętu wodnego i masą turystów, którzy także jak my lubią te okolice.

Spacer po Grudziądzu nie będzie łatwy, do wyboru jest aż 14 pieszych szlaków turystycznych, 2 szlaki wodne, na Wiśle i na Osie oraz międzynarodowe szlaki rowerowe, są i te łatwe i te trudne. W mieście na pewno nie będziecie się nudzić.
Każde miasto ma swoje kulminacyjne miejsce i jest to zazwyczaj Rynek. Grudziądzki Rynek to Kamieniczki, Puby, Restauracje, Luksusowe hotele i domy kupieckie. Spacer uliczkami miasta zawsze można zacząć od każdej strony Rynku.
Dużo informacji o mieście uzyskaliśmy dzięki Informacji Turystycznej przy Rynku 3/5, potem tylko szybka kawa w Caffe i wycieczka powoli się zaczynała.
Zabytki miasta to przede wszystkim:

  • Gotycki Ratusz,
  • Kościół Ewangelicki,
  • Pomniki Żołnierza Polskiego i Niepodległości,
  • Kamienica pod Łabędziem i Kolegium Jezuickie.

Zamek w Grudziądzu to ostatnie miejsce, które odwiedziliśmy. Zamek, podzamcze, wieża widokowa to cenne zabytki tego miejsca.

I w tym miejscu zakończę podróż po Grudziądzu.